| Registration number | 590MEC |
| Color code | Lightblue |
| Drivetrain | Front wheel |
| Fuel | Petrol |
| Transmission | Manual |
| Engine power | 72 kW |
| Engine type | QG15 |
| Bodytype | Hatchback |
| Seats | 5 |
| Doors | 5 |
| Base curb weight | 1262 kg |
| Gross weight | 1710 kg |
| Payload | 448 kg |
| Registered in | Eesti |